KEHAPOSITIIVSUS vs KEHANEUTRAALSUS NING KUIDAS MÕJUTAB KEHAPILT MEIE SEKSUAALSUST?

Naked Love

Naked Love

Iga uue aasta algusega tuleb suur laine enesearenguga seotud uusaastalubadusi. Mõned inimesed soovivad murda teatud harjumusi – näiteks ropendamine või liigne ajaveetmine sotsiaalmeedias. Mõned soovivad aga hoopis töötada parema vaimse tervise nimel, hakata pidama päevikut või arendades enda suhtlemisoskust. Paljud lubadused aga on seotud füüsilise tervisega: rohkem unetunde, juua rohkem vett, süüa rohkem puu- ja juurvilju, teha rohkem trenni.

Paljud inimesed vaatavad peeglisse ning tunnevad enesega rahulolematust, seega otsustavad nad teha muutusi, mis paneks neid ennast rohkem armastama.

MIS ON KEHAPOSITIIVSUS?

Väljend „kehapositiivsus“ tähendab oma keha nautimist täpselt sellisena nagu see on, ilma muretsemata, mida ühiskond sellest arvab. See tähendab ka seda, et sa ei pea ennast halvasti tundma enda kehaga toimuvate muutuste pärast, mis juhtuvad naturaalselt vananemise, raseduse või elustiilivalikute tõttu.

Kehapositiivsuse üks peamisi eesmärke on teadvustada mõningaid viise, kuidas kehapilt mõjutab meie vaimset tervist ja heaolu. Tervisliku kehapildi omamine mängib suurt rolli selles, kuidas inimesed enda välimusse suhtuvad ning kuidas nad hindavad enda väärtust. Uuringud
näitavad, et negatiivne kehapilt suurendab ka vaimsete haiguste riski (näiteks depressioon ja toitumishäired).

Kehapositiivsuse liikumine püüab neid probleeme lahendada, aidates inimestel ära tunda põhjuseid, mis soodustavad negatiivset kehapilti. Lootus on, et inimesed kohandavad ootusi oma kehale ning läbi selle tunnevad end oma kehas positiivselt ning aktsepteerivalt. Aktsepteerimine võib aidata võidelda sellega, mida kehv kehapilt vaimsele ja füüsilisele
tervisele teeb.

Kehapositiivne liikumine soovib aidata inimestel mõista, kuidas meedia mõjutab meie suhet mitte ainult oma kehaga, vaid ka toidu, treeningu, riietuse, tervise, identiteedi ja enesearmastusega. Saades paremini aru mõjust, mis sellistel kanalitel on, loodetakse, et inimesed saavad luua tervema ja realistlikuma suhte oma kehaga.


MIS ON KEHANEUTRAALSUS?

Sinu keha koosneb elutähtsatest organitest, mis hoiavad sind elus ja funktsioneerivana. Lisaks on sinu kehas sinu mõistus, süda ja vaim – osad, mis juhivad sinu iseloomu ja eneseidentiteeti, tehes sinust selle inimese, kes sa oled. Kehaneutraalsus rõhub oma keha aktsepteerimisele sellisena nagu see on, julgustades sind tunnustama selle võimeid ja mittefüüsilisi omadusi,
mitte ainult välimust.

Selle liikumise eesmärk on kaotada mõte kehast kui objektist, võideldes müüdiga, mille järgi sinu välimus määrab sinu väärtuse. Lisaks loob see ruumi, kus vestlused kehade üle hakkavad vähenema. Oma keha armastamises pole midagi halba. Paljud inimesed armastavad oma keha
isegi, kui nad ei pea ennast perfektseks või ilusaks. Teised jällegi võivad oma keha niivõrd palju vihata, et suunavad kogu oma energia oma välimuse muutmisele ja neil on raske tunda rahulolu enda igapäevaelus.

Kehadel on kõikvõimalikud unikaalsed omadused. Kõik, mida oled elus kogenud, võib muuta seda, kuidas sinu keha välja näeb. Nahahaigused või muud terviseprobleemid võivad muuta sinu välimust. Võib-olla oled sa läbi elanud haiguse või õnnetuse, mille tulemusena su keha on muutunud või liikumine piiratud. Võib-olla soovid sa lihtsalt, et su keha oleks teistsugune.

Kõik need põhjused võivad hoida sind oma keha armastamast, isegi kui sa teed siiraid jõupingutusi, et seda armastust tekitada. Oma keha aktsepteerimine ja armastamine ei ole üksteist välistavad ideed, kuid kehaneutraalsus tekitab kindla keskjoone oma keha armastamise ja vihkamise vahele.

Ühesõnaga – kehaneutraalsuse põhiidee on see, et selleks, et elada õnnelikult ja hästi, ei pea sa oma keha ilmtingimata armastama.


KEHAPOSITIIVSUS vs KEHANEUTRAALSUS

Kehapositiivsuse liikumine julgustab sind enda keha armastama ja end selles hästi tundma, olenemata sellest, milline sa välja näed. Kehapositiivsus rõhutab, et me kõik oleme ilusad. Kehaneutraalsus aga jällegi väidab, et kõik lihtsalt ON.

Paberil kõlab enda keha armastamine nagu suurepärane eesmärk. Küll aga on kehapositiivsuse puhul vestluse keskpunktiks endiselt sinu keha – miski, mis ei pruugi kõigile sobida. Sa oled rohkem kui sinu keha. Ilu ei ole ainus omadus, mis omab väärtust.

Kehaneutraalsus pakub paljude jaoks realistlikumat mõttelaadi. See liikumine teadvustab, et sa ei pruugi oma keha iga päev armastada ning see on täiesti okei. Sa võid oma keha aktsepteerida sellisena nagu see on, isegi, kui sa seda ilmtingimata ei armasta. See kontseptsioon seab kahtluse alla idee, et sa pead armastama enda keha ja välimust selleks, et end hästi tunda. Tegelikkuses ei pea sa oma keha vihkama ega armastama. Sa võid enda keha aktsepteerida sellena, milleks ta loodud on – masin, mis viib sind ühest kohast teise ning laseb sul nautida kõike seda, mida elul pakkuda on.

Mitte igaüks ei armasta oma keha kogu aeg – kui üldse. Kehapositiivsus ärgitab sind tihti korrutama enesearmastuse afirmatsioone nagu „ma olen ilus,“ „ma armastan ennast,“ või „ma armastan enda keha“, kuniks see saab reaalsuseks. Need mantrad võivad mõne inimese jaoks toimida, kuid korrutades endale seda, mida sa sisimas ei usu, võib sind lõpuks panna end veel halvemini tundma. Sa ei saa end sundida otsima armastust, mida ei lihtsalt ei ole. Korrutades endale, et sa peaksid oma keha armastama, võib luua järjekordse lõksu, millesse kukkudes tekib sul tunne nagu oleksid läbikukkunud.

Näiteks transsoolised inimesed ei pruugi armastada enda füüsilist keha, mis ei ühti nende sooga. Erivajadustega inimesed ei pruugi alati armastada oma keha, kui see takistab neid vabalt liikumast.

Pea meeles – sinu keha kuulub sulle! See ei ole loodud objektiks, mida imetleda. Kui sa austad enda keha ja hoolitsed selle eest, andes talle kütust, puhkust ja liikumist, mida ta vajab, siis peagi märkad sa oma enesetundes positiivseid muutusi.

KUIDAS MÕJUTAB MINAPILT MEIE SUHET SEKSULAASUSEGA?

Kehapilt võib väga lihtsalt meie mõistusega mängida – voodis. Naistele võib see, kuidas nad näevad enda keha, avaldada suurt mõju nende seksuaalsele ihale ja võimele erutuda. Ka mehed võivad end oma kehas ebakindlalt tunda, kuid tihtipeale ei takista see nende seksuaalset funktsioneerimist nii nagu naiste puhul.

Probleemid kehapildiga ja kehaga rahulolematus võivad takistada seksuaalset rahulolu, vähendades seksuaalseid soove, erutust, rõõmu ja naudingut, mida inimene seksi ajal tunda võib.

Selles mängivad peamiselt rolli kaks asja:

  • enesekriitika takistab aju ja keha võimet olla tähelepanelik ja avatud seksuaalselt
    olulistele vihjetele/tunnetustele;
  • keskendudes ebaproportsionaalselt palju sellele, kuidas su keha välja näeb, alandad
    teadlikkust füüsiliste tunnetuste suhtes.

Enesekriitika

Lahkame kõigepealt esimest põhjust, miks negatiivne kehapilt ja rahulolematus meie seksuaalset rahuldust mõjutab. Kui sa oled kogenud kehaga rahulolematust, siis oled sa tõenäoliselt tabanud end oma keha kritiseerimas. Enesekriitika on üks stressivormidest. Meie keha tõlgendab mõtteid nagu „ma ei ole atraktiivne“ justkui me oleksime ohus, mis käivitab
kehas stressireaktsiooni. Kui me oleme selles seisundis, siis meie keha ja aju on valvel, mis takistab nii mentaalset kui füüsilist võimet seksuaalselt erutuda. Selleks, et olla avatud ja huvitatud seksuaalsete vihjete ja tunnetuste osas, peame me end tundma turvaliselt ja rahulikuna, kuid enesekriitika on siinkohal takistuseks.


Keskendumine füüsilisele väljanägemisele

Probleemid kehapildiga ja kehaga rahulolematus võivad mõjutada seksuaalset rahuldust, nihutades mõtted sellele, kuidas inimene end oma kehas kogeb. Keskendudes ebaproportsionaalselt palju sellele, kuidas sinu keha seksi ajal välja näeb, nimetatakse ka enesejärelvalveks või pealtvaatamiseks. Uuringute kohaselt kogevad inimesed, kes
seksuaaltegevuse ajal liigselt enda kehale keskenduvad, madalamat seksuaalset rahuldust. Üks põhjuseid selleks on suhe välimusele keskendumise ja füüsiliste tunnetuste teadlikkuse vahel.


Kui me keskendume liialt enda keha välimistele osadele, siis ei suuda me olla teadlikud kehasiseste tunnetuste osas (nt mis on nauditav). Et tunda füüsilist naudingut, peame melülitama end ümber sellele, mis toimub meie kehas sees, kuid keskendumine füüsilisele väljanägemisele takistab seda.


Kuid mida siis teha?

Kui tundsid end eelneva põhjal ära ja tunned, et sinu võitlus kehapildiga mõjutab sinu
seksuaalelu, siis tõenäoliselt mõtled sa praegu, et „okei, aga mida ma siis tegema pean?“.
Sellele on mitu võimalikku lahendust, millest võib abi olla. Nagu näiteks:

  • Usalda enda partnerit. Paljud inimesed väidavad, et neid ajab hulluks see, kui nende arust on nende partner meeletult seksikas ja erutav, kuid partner seda ei usu ja seetõttu neid tõrjub.
  • Vähenda negatiivseid vestlusi endaga seksi ajal ja enne seda. Praktiseeri teadlikkust oma kriitiliste mõtete üle seksuaaltegevuse ajal. Kui need mõtted ilmuvad, siis tuleta endale meelde, et sul on õigus seksuaalsele naudingule ja see muudab teid partneriga
    lähedasemaks.
  • Praktiseeri mindfulnessi (ärksameelsust). Mindfulness ehk ärksameelsus on hinnangutevaba. Kasvõi paar minutit päevas, proovi olla hetkes – teadvusta endale mis iganes mõtteid su pähe tekivad, ilma, et neid tõepähe võtaksid. Ära lase endal neid mõtteid ega tundeid kritiseerida, lase neil lihtsalt olla ja suhtu neisse
    uudishimulikkusega. Kui me jälgime oma mõtteid ja tundeid, siis mõistame, et need on kõigest mõtted ja tunded, mitte reaalsus.
  • Ära unusta hingata. Harjuta seksi ajal enda hingamist tunnetama. Hinga paar korda sügavalt sisse. Keskendu kasvõi paariks sekundiks sellele tundele, unustades kõik negatiivse. Igapäevane meditatsioon võib samuti aidata sellistes olukordades toime tulema.
  • Keskendu oma partnerile. Pööra tähelepanu sellele, kuidas sinu keha erutab tema keha. Vaata, kuidas ta üha enam erutub ja märka tema naudingut, mida ta kogeb sinuga olemise läbi. Teadvusta endale seda füüsilist tõestust, et sa oled oma partneri jaoks ihaldusväärne.

Et aidata kehaneutraalsusel oma kanda ühiskonnas kinnitada, peame mõtlema miks me seda vajame. See on vastus negatiivsele kehapildile, mis on tihti põhjustatud stigmast, mida meedia muudkui toidab. Inimesed, kes kõige valjemini kehapositiivsust või -neutraalust kuulutavad, on tihtipeale need, kellel on kõige suurem „kehaprivileeg“. Et muutus oleks jääv, peame me vastu astuma sellele iganenud mõttelaadile. Muutus tähendab seda, et kõiki võetakse kuulda, mitte ainult neid, kellel on kõige „ahvatlevam“ keha.

Ära unusta, et sinu peegelpilt on vaid üks aspekt kogu sinu olemusest.