Sex coach Liisa vastab, kuidas valida libestit, mis oleks päriselt hea

Naked Love

Naked Love

Libestite letist võib leida igasugust pahna, siis tasub tähele panna milliseid tooteid enda kehal kasutad. Naked Love’i kogukonnal on olnud libestite teemal hulk küsimusi. Panime need kokku ning Lust! lovecare’i üks loojatest sekscoach Liisa Larm vastas.

Mida libestite juures jälgida?

Libesti valikul saab arvestada umbes mustmiljonit omadust, kuid seksuaaltervise seisukohalt võiks arvestada eeskätt libesti koostist ja keemilisi omadusi (ebaseksikas, ma tean – aga oluline sellegipoolest!)

Koostise all mõtlen siin baaskoostisosa ehk tasub vaadata, kas libesti on veebaasil, silikooni baasil või on see nende segu (hübriidlibestid). Lisaks on saadaval mitmeid naturaalseid õlisid ja õlisegusid, mida libestina kasutada saab. Igal neist variantidest on oma plussid, aga ka kitsaskohad, mille soovitame enne lõpliku valiku tegemist välja selgitada. Veebaasil libestid on üldiselt kõige universaalsemad ning sobivad kasutamiseks kõigi lelude ja kondoomiga, partneriga või soolomängudes. Samuti tasub intiimpiirkonnas teadlikult vältida allergeene nt parfüüme ja eeterlikke õlisid sisaldavaid massaažiõlisid. 

Keemiliste omaduste poolelt soovitab WHO jälgida veebaasil libestite puhul eeskätt kahte parameetrit: pH-taset ja osmolaalsuse näitajat, mis peaksid ideaalis imiteerima tupe limaskesta omadusi. Tupe naturaalne pH (a ka väärtus, mida oma uue veebaasil libesti infost leida soovid) on vahemikus 3,8-4,5 ning osmolaalsus 370+-40 mOsm/kg. WHO soovitusel võiks toote osmolaalsuseväärtus ideaalis olla alla 380 mOsm/kg. 

Miks on Lust! libestid head?

Lust! veebaasil libestid on teadlikult arendatud vastavalt WHO soovitustele ning imiteerivad baasilt tupe limaskesta omadusi (uhkusega: pH 4-4,5; osmolaalsus 300-310 mOsm/kg). Tulenevalt happelisest pH-st pidasime oluliseks libesteid dermatoloogiliselt testida. Saame uhkusega öelda, et Lust! libestid sobivad ka tundliku nahaga inimestele. Lisaks oleme Lust! libestitele vunki juurde keeranud funktsionaalsete koostisosadega. Lust! Little Pleasure sisaldab laktobatsillidest ja kaeraekstraktist koosnevat prebiootilist kompleksi, mis toidab naha mikrofloorat ning aitab heade bakterite (mis kaitsevad meie keha ja organismi) arvukust ja mitmekesisust suurendada (winkwink neile, kes tunneb, et iga väiksem muutus võib tupe tasakaalu häirida). Lust! Kiss my … on rikastatud CBD-ga, mis on kergelt lõõgastava ja rahustava efektiga nii sees- kui ka välispidiselt. 

Kuidas sobivad kokku sooloseks ja libestid?

Oivaliselt! Sooloseks on imeline osa suhtest iseendaga.. ja see lausa nõuab parimaid praktikaid.
Libestid on olnud pikka aega tabu ning oleme toitnud uskumust, et libestivajadus tähendab vajakajäämisi keha õiges toimimises. See on jama! Sinu keha toimib täpselt nii, nagu see peab ja libesti võib muuta sinu kogemuse iseendaga ägedamaks, libedamaks, siidisemaks ja lustakamaks 😉 


Miks mind peaks huvitama, mis mu libesti sees on? \\ Miks on libesti koostis oluline?

Täpselt nagu oleme üha enam harjunud jälgima toidu koostist ja tegema enesele parimaid valikuid – libesti koostis mõjutab otseselt sinu tupe tervist ja enesetunnet. Tupe limaskestal puudub tugev ja kaitsev marrasknahk. Seega kaitseb tupetervist heade tupebakterite armee – sinu mikrobioom. Libestit ja selle koostist hoolega valides saad mikrobioomi toetada või nõrgestada. Head valikud tupe mikrobioomi jaoks on libestid, mille pH on vahemikus 4-4,5, osmolaalsus ideaalis alla 380mOsm/kg ning mis ei sisalda eeterlikke õlisid, parabeene ja kunstlikke maitse- ja lõhnaaineid. 

Millal on normaalne kasutada libestit ja miks?

Libestit on normaalne kasutada igal ajal ja igal põhjusel 🙂 Põhjuseid, miks naise keha võiks vajada lisalibestust on väga mitmeid alustades vähesest vedelikutarbimise harjumusest (alumine kurk kuivab lihtsalt), lõpetades nt mõningate ravimite kõrvaltoimena tekkiva limaskestade kuivusega. Ka näiteks naturaalsest hormonaalsest tsüklist tulenevalt on kuus päevi, kui keha suudab vajalikku libestust kergemini toota ning päevad, kus on see keerulisem. Libesti kasutamist ei tasu peljata ega häbeneda! Seda kasutavad palju rohkemad inimesed, kui me arvame.. see lihtsalt ei tule sageli jutuks.. 🙂

Kuidas sobivad kokku sekslelud ja libestid?

Kuna (hästi arendatud) veebaasil libesti on ääretult sarnane naturaalse tupekeskkonnaga, siis sobivad need leludega sama hästi, kui ilma libestita mängides. Olenemata lelu materjalist. Pisut keerulisem on olukord õlide ja silikoonlibestitega, kus lelu kattepind võib libestiga reageerida ja libesti mõjul kahjustuda. 

Aga sooloseks ja libestid?

Ideaalselt! Libesti on suurepärane abiline lelude kasutamisel, aga annab ka hoopis teistsuguse, siidisema, sujuvama tunnetuse ja tunde ilma leludeta, lihtsalt sõrmedega mängides.

Libestiga soolomäng hits different ka neil, kelle jaoks on keerulisem end üksi üles kütta, kuid ometi soovivad iseend ja soolomänge avastada.

Kuidas tutvustada oma partnerile libestit?

“Hei, mõtlesin, et võiksime proovida *midagi uut*”

Minu soovitus tutvustada libesteid (või lelu, poosi – misiganes muud uut asja) on läbi uudishimu ja uute asjade avastamise. 

Tõsi, libesti kaasamine võib mõnel juhul saata partnerile valesid sõnumeid ning seda sageli erinevate vääruskumuste foonilt. Partner võib tunda end ebakindlalt justkui ta ei erutaks piisavalt või oleks seks (või tema partnerina) seni olnud mingil viisil halb.

Arusaadav – meil kõigil on omad ebakindlused, kui asi puudutab seksi.
Siin on oluline eeskätt:
1. välja selgitada ja mõista, miks partner libesti suhtes tõrges võiks olla.
2. KOMMUNIKATSIOON 🙂 Selgita partnerile positiivselt ja toetavalt, et libesti ei ole etteheide, vaid lisab väärtust ja uusi kogemisi teie seksuaalellu. 

Üks uskumus, mis on levinud aastakümneid ning mida paistab kohati võimatu ümber lükata, on, et erutunud naine on dripping wet (sorri, siin ei ole head eestikeelset väljendit, mis seda viisakalt edasi annaks). Tänaseks on uuringutes see uskumus korduvalt ümber lükatud, kuid meie alateadvuses valitseb see müüt võidukamalt, kui mõni teine. 

Samuti ei asenda libesti lõbusat ja vallatut eelmängu, mis siiski keha üldisele erutumisele kaasa aitab. 

Kas vagiina võib libestist sõltuvusse sattuda?

Otseselt mitte! Uuringud näitavad aga, et liigkõrge osmolaalsusega libestid juhivad niiskust limaskesta rakkudest välja ning seetõttu võib pikemaajaline kasutamine limaskesta kahjustada. Sellest tulenevalt võib  tupe iseeneslik niiskumine olla raskendatud ja tekib näiline tunne, et keha ei saa enam ilma libestita hakkama = “on sõltuvuses”. 

Lust! libestid on isoosmolaalsed, ehk tupe limaskesta osmolaalsusega samas suurusjärgus ning tänu sellele püsib niiskus limaskesta rakkudes nii, nagu vaja. 

Kellele on mõeldud CBDga libesti ja prebiotic? Miks?

Nii CBD-ga Lust! Kiss my.. kui ka  prebiootilineLust! Little Pleasure on eeskätt veebaasil libestid, mis sobivad praktiliselt kõigile ja kõikvõimalikuks kasutamiseks. Tõsi – mõlemad on rikastatud väikeste viguritega, et pakkuda lisandväärtust selle kasutajale.  

Samas on CBD-d sisaldavate toodete populaarsus väga suures kasvutrendis ning naiste tagasisided CBD-d sisaldavatele libestitele kirjeldavad peamiselt kiiremat ja intensiivsemat erutumist, suuremat tundlikkust, orgasmide kogemist, aga ka ebamugavustunde vähenemist (seda neil, kellel on probleeme ebamugava või valuliku vahekorraga)

Kogu kehal (sh suguorganitel) on vastavad retseptorid, mis nahal CBD-d tunnevad ja vastavaid signaale ajule saadavad. Enamjaolt omistatakse CBD-le naudingute suurendamisel verevarustust suurendavat, põletikku leevendavat ning lihaseid lõõgastavat efekti, mis kõik võiksid eelnevalt mainitud naiste kogemusi selgitada, kuid eelnevat kindlalt väitvaid ja seostavaid teadusuuringuid ei ole tänaseks veel tehtud. 

Prebiootiline Lust! Little Pleasure on kogu Lust! lovecare’i nurgakivi. Tupe limaskesta ei kaitse tugev marrasnahk, kuid sellest hoolimata ei ole ta kaitsetu. Seda katab heade bakterite armee – tupe mikrobioom ning selle tugevus oleneb bakterite mitmekesisusest. Prebiootikumid on heade bakterite toidulaud. Lust! Little Pleasure sisaldab prebiootilist kaeraekstrakti ja laktobatsillide kompleksi ning toetavad mitmekesist bakterite kasvu. 

1) Mille järgi valida, et ei tekiks kipitust, ebameeldivat tunnet, 

kuna tupe pH on madalam (happelisem), kui ülejäänud nahk, ja vaginaallibestid ka seetõttu happelisemad, võib harvadel juhtudel libesti tavanahka ärritada. Lust! libestid on just sellel põhjusel dermatoloogiliselt tundlikul nahal eelnevalt testitud ning rohelise tule saanud. 

Kipitustunnet vulva piirkonnas võivad põhjustada ka erinevad mehhaanilised kahjustused, nt kummagi partneri raseerimise järgselt lühikesed teravad karvakesed, eelnev karmim-kuivem seks jne. 

ei määriks riideid v voodipesu?

riideid ja voodipesu kipuvad määrima eelkõige silikooni ja õlide baasil tooted, veebaasil tooted siiski pigem mitte.

2) Kui on soov rasestuda, kas sis peaks selleks eriline libesti olema?

Ei pea 🙂 Lust! libestid imiteerivad oma omadustelt tupe sisekeskkonda, tänu millele ei mõjuta Lust! libestite kasutamine täiselujõus sperme erinevalt tavapärasest tupekeskkonnast. Tõsi, tupe pH on madalam tavapärasest seemnevedeliku (ideaalne keskkond spermi eluks) pHst, mistõttu võib leida ka väga kõrge pHga “spermisõbralikke” libesteid. Üldiselt ei ole tarvis libesti negatiivset mõju siiski karta, kuna seemnepurse toimub emakakaela lähedal ning spermid paisatakse suure hooga võimalikult emakakaela lähedale, tänu millele neil ei ole tarvis iseseisvalt ega pikalt tupekanalit keskkonda läbida. 

Varasemalt on katseklaasiuuringutes leitud, et libesti võib aeglustada spermide liikumise kiirust, kuid tänaseks on tehtud ka in vivo ehk kehasiseseid uuringuid, mis on kinnitatud, et viljakatel partneritel libesti kasutamine siiski rasestumise tõenäosust ei mõjuta. Seda kinnitab ka tänane laialdane real life data (väga paljud inimesed seksivad libestiga ja rasestuvad). 

On teada-tuntud tõde, et rasestumiseks tuleb eelkõige seksida.. ja seks peaks olema nauditav mõlemale partnerile.

3) Mida koostises kindlasti vältida?

Eeterlikud õlid ja ained, mis tõestatult on tupe limaskestale ja mikrobioomile kahjulikud (nt parabeenid, kunstlikud lõhna- ja maitseained). Mitmete koostisosadega kehtib hoopis reegel, et aine ise ei ole kahjulik, vaid liiga suur kontsentratsioon mõjutab toote keemilisi omadusi. Näiteks sageli vihatud glütseriin ja glükoolid pole tingimata kahjulikud igas kontsentratsioonis (WHO lubab neid ühendeid vahemikus 8-9%). Toote kahjulikkuse osas otsustamise teeb keeruliseks see, et need protsendid on reeglina ärisaladus ja seetõttu pole see info avalikult kättesaadav. Samas, kuna glükooli ja glütseriin on hüperosmolaadid, saab nende kahjuliku mõju välistada, jälgides toote osmolaalsuse väärtust (eeldusel, et see on näidatud tooteinfos). Juhul kui mainitud ained on koostisainete nimekirjas esimesel või teisel kohal, siis võib ka öelda, et suure tõenäosusega on nende ainete kontsentratsioon tootes kõrgem soovituslikust. 

4) Kas maitsestatud libesteid tohib ka sisemiselt kasutada?

Lühike vastus – kui need on kehasõbralikult arendatud, siis jah! 🙂 

Pikem vastus – kuna üldiselt tähendab libesti maitsestamine ka ühtlasi magustamist, siis tasub koostisest lugeda, mida toote magustamiseks kasutatud on. Stevia ühendid, sorbitool ja ksülitool on üldiselt tupe limaskestale sobilikud, kuid näiteks erinevad glükoosiühendid võivad probleeme tekitada. 

PS! Libestit ei pea kasutama ainult alumisel korrusel. Proovi maitsestatud libesteid ka näiteks oraalmängudes! 🙂