Emade-tütarde ühised teekonnad!

Naked Love

Naked Love

Lapse ja vanema suhe on üks erilisemaid suhteid üldse. Nagu üldse-üldse.  Selles on niiiiiii paljut – ootust, ootamatusi, elevust, ärevust, rõõmu, kurbust, rahu ja rahutust. Aga üle kõige on seal ilmselt lähedust ja armastust. Emadepäev on tavaliselt see päev aastas, kus igas meediakanalis emadest kirjutatakse ja räägitakse ja eks sel päeval ongi emarollist kõnelemine igati asjakohane, sest EMAD! Emaroll on ilmselt üks keerulisemaid, mida üks naine kanda saab, aga samas on ta ka üks rikastavamaid, õpetavamaid ja kasvatavamaid rolle.

Kasvatajana on ema oma lapsele eelkõige teekaaslaseks ja samamoodi ka laps emale, sest emaks saadakse läbi laste. Teekaaslaseks olemine tähendab ka palju usaldust ja avatud suhtlust, et teekond oleks turvaline, Igas mõttes.

Naked Love on  oma emadepäeva pühendanud ka suuresti teekaaslaseks olemisele, emade ja tütarde suhetele (sest oleme naiste safe place!) ja meile omaselt käsitleme emarolli ka tabudeta. Seksuaalkasvatus on kasvatuse loomulik ja lahutamatu osa ning usaldus, avatus ja suhtlus käivad sellega lahutamatult kaasas. Küsisime neljalt emalt ja tütrelt, kuidas nemad sel teekonnal kõnnivad.

.

MALLE & TIINA-MALL

Kuidas iseloomustaksite enda ema-tütre suhet?

Tiina-Mall: Mul on kindlasti vedanud, sest oleme emaga lähedased. Ühed parimad mälestused on kindlasti ühistest reisidest ja üldse koos veedetud ajast. See ei tähenda, et meil ei oleks erimeelsusi – need me räägime-vaidleme tuliste keskustelude käigus selgeks. Kõige olulisem ongi see, et oleks avatud suhtlus – sest elu on näidanud, et probleemi eest pea liiva alla peitmine tuleb ja hammustab Sind mingi hetk ikka tagumikust. 

Tiina-Mall ja Malle toovad mõlemad lemmik ühiste mälestustena välja seiklusterohked reisid.

Milline on teie jaoks ideaalne ema-tütre päev?

Malle: Etteplaneerimata koosolemised – see tekitab alati väga vaba ja sooja õhustiku. Tihti arutame just siis kõige olulisemaid ja raskemaid teemasid.Näiteks meenub kohe eelmise aasta emadepäeva piknik metsas – rahu ja positiivsus. 

Mis on teie lemmik ühine mälestus?

Malle: Oi kindlasti midagi ühistest reisidest. Näiteks see, kui olime Tiina-Malliga Hispaanias. Otsisime tükk aega rannas paella kohta ja lõpuks leidsime ühe vahva putka, kus olid ilusad Hispaania poisid tööl. Paella valmimist oodates jõudsime muidugi kannukese Sangriat koos ära nautida..mille tulemusel oli naeru nii palju, et klaasist lendas paar tilka mu valgetele pükstele! Tiina-Mall hüüdis kohe “ajude me por favor” – poisid jooksid appi koos väikese pudeliga ja pihustasid mu püksid vahtu täis 😀 Et selleks veel vähe oli, siis jooksis kohale ka manager, kes hakkas väikese harjaga vahtu nühkima!

Naersime nii, et pisarad silmas!

Kas teil on omavahel olnud lihtne rääkida seksist ja seksuaalsusest ja kuidas see on ajas muutunud?

Tiina-Mall: hmm ei ütleks, et koguaeg on olnud lihtne rääkida või pigem ütleks, et noorena väga nagu ei räägitudki. Suhetest oleme omavahel küll alati rääkinud aga mitte seksist. Btw ma endiselt ei tea, kuhu mu esimene vibraator kunagi kodus kadus (mis oli kingakarbi sisse peidetud) 😀

Aga olen alati teadnud, et kui mul peaks mingisugune mure tekkima, siis saan kindlasti sellest emale rääkida. Aa mäletan näiteks seda korda, kui ma olin äkki 16-17 ja mul tekkis vajadus minna naiste arsti juurde aga ma olin suht segaduses, et kuidas see peaks nüüd käima ja siis mäletan, et ema pani mulle aja ja ütles veel paar julgustavat sõna ka kaasa (much needed).

Aga nagu öeldakse, et kunagi pole liiga hilja alustada. See hetk kui ütlesin emale “emps, me hakkame Riinaga seksiäri ajama”, siis muutus kõik! Just kui mingid müürid langesid maha. Ühtlasi sain tollel hetkel aru, et me peame enda kaardistatud “sihtrühma” natuke muutma :D. Empsi põlvkond on ikka korraliku seksuaal-kadaliku oma elus läbi teinud. Mul on nii tohutult hea meel, et ta võttis seda kõike mega positiivselt ja oli nõus jagama ka enda lugusid. Jep mu emps teeb vahest kodus neid Tupperware stiilis õhtuid oma naiskadega aga karbikeste asemel on laual vibraatorid 😀 SHE IS AMAZING!

Kas seksuaalsusega seotud teemad peaksid olema osa ema ja tütre vestlusest? Kuidas see teil õnnestunud on?

Malle: Kindlasti võiksid olla! Aga seda pole üldse mitte kerge saavutada, sest mina tulen ikka väga teistsugusest ühiskonnast ja tollel ajal oli kõik seksuaalsusega seotud tabu (siiani on kohati tunne, et on). Emadele võib seepärast tunduda, et oleme rumalad ja konservatiivsed uues n-ö avatud ühiskonnas.
Aga Naked Love on ikka kullatükk, mul on tänu sellele palju kergem seksuaalsusest rääkida nii oma tütrega kui ka sõbrannadega! Avatus annab nii emadele kui ka tütardele väga palju juurde!

.

TRIINU & BRITT 

Kuidas te iseloomustaksite oma ema-tütre suhet?

Triinu: Minu suhe oma tütrega on olnud kõik need 26 aastat imeline. Ning justkui hea vein, mis läheb iga aastaga paremaks.

Mis on teie lemmik ühine mälestus?

Britt: Mulle meenub üks naljakas seik, kus tulime emaga tema sõbranna juurest külast, kell oli pisut üle kesköö, olin ehk 10. klassis kuskil ja politsei peatas meid kinni, uurides kas me oleme ikka täisealised ja jõuame edukalt koju. Mu emale oli see suur kompliment, sest arvati, et me oleme sama vanad. Politsei ei suutnud aru saada, kumb on ema ja kumb on tütar.

Milline on teie jaoks ideaalne ema-tütre päev?

Triinu: Hmm… see ei ole koos veedetud aeg mõnes uhkes salongis, šampanjat rüübates ja maniküüri tehes, see on hoopis koos veedetud aeg meie suvekodus Muhumaal. Pidžaamades koos joodud hommikukohvist ja lõpetades õhtuhämaruses koos terrassil küünlavalgel klaasi veini juues, vesteldes, naerdes ja vahukomme grillides.

Triinu toob välja, et ema-tütre vestlusesse võiksid kindlasti jääda seksuaalsusega seotud teemad, sest sellised intiimsed teemad lähendavad.

Kas seksuaalsusega seotud teemad peaks olema osa ema ja tütre vestlusest? Kuidas see teil õnnestunud on?

Britt:Usun, et lisaks seksuaalharidusele koolis peaks kahtlemata olema lapse jaoks esmane koht info saamiseks tema kodu ja pere.

Ilmselt on emad emotsionaalselt küpsemad ja kogenenumad ning ka üldiselt avatumad antud vestlusi pidama, baseerudes oma kogemusele. Ma täpselt ei mäletagi, kuidas me neist teemadest rääkisime, aga mäletan, et mingit juttu siiski oli. Lisaks mäletan, kuidas mu ema kinkis mulle mingisuguse raamatu ja palus seda uurida, et sealt leian infot kui mind asi huvitab. Selline suunamine oli juba abiks asja esmasel mõistmisel.

Kas seksuaalsusega seotud teemad peaksid olema osa ema ja tütre vestlusest? Kuidas see teil õnnestunud on?

Triinu: Ema-tütre vestlusesse võiksid kindlasti jääda seksuaalsusega seotud teemad, sest sellised intiimsed teemad lähendavad ja kui juba jutuots jooksma hakkab, siis uskuge mind need vestlused jäävad meelde kauaks.

.

TIINA & NATALIE 

Kuidas iseloomustaksite enda ema-tütre suhet?

Tiina: Nii südantsoojendav on näha, et need väärtused, mida olen püüdnud Nataliele õpetada on üle kandunud ja ta on need omaks võtnud. Mu kasvatus on vilja kandnud. Kuni lapse täiskasvanuks saamiseni on ema ja lapse rollid selgepiirilisemad, aga siis suhe võrdsustub. Praegu on üha rohkem neid momente, kus rollid lähevad omavahel sassi ja Natalie hoopis võtab ema rolli. 

.Milline on teie jaoks ideaalne ema-tütre päev?

Natalie: No mina tahaks alati käia mööda muuseume ja teatreid ja kinosid ja restorane. 

Tiina: Tegelikult on kõige parem, kui saab lihtsalt koos olla ja midagi tegema ei pea. 

Natalie ütleb, et tema jaoks on ideaalne päev emaga, kui saab koos mööda muuseume käia. Tiina leiab, et niisama, mitte midagi tehes on ka koos tore.

Mis on teie lemmik ühine mälestus?

Tiina & Natalie: Loodame, et parimad ajad ja hetked on veel ees.

Kas teil on omavahel olnud lihtne rääkida seksist ja seksuaalsusest ja kuidas see on ajas muutunud?

Natalie: Me ei ole praktiliselt üldse seksist ja seksuaalsusest rääkinud. Ehk siis ei ole lihtne olnud. Aga seksist rääkimine Eesti ühiskonnas on ju üldse tabu ja see peab kindlasti muutuma. Lapsed ja noored, keda seksuaalselt väärkoheldakse ei pruugi aastaid seda kellegagi jagada, sest ei ole harjunud seksist rääkima ja see on väga suur probleem. Ja no neid näitajaid on veel – eestlased näiteks on väga kehvad kondoomi kasutajad, kuid HIV-i ja suguhaiguste numbrid on Euroopa ühed suuremad. Need probleemid on väga otseselt seksuaalsusega seotud. 

Kas seksuaalsusega seotud teemad peaks olema osa ema ja tütre vestlusest? Kuidas see teil õnnestunud on?

Natalie: See vist sõltub inimese natuurist ja vajadustest. Mingi hetk ma oleks võibolla tahtnud, et ema ise nende teemadega oleks tulnud, aga ju ta siis usaldas mind piisavalt. Seda ma tean küll, et kui mul oleks mingi küsimus või mure, siis saaksin vastuse ja ei tunneks ebamugavust seda ka küsida. 

.

SIIRI & SANDRA

Kuidas iseloomustaksite enda ema-tütre suhet?

Sandra: Minu ja ema suhe on kindlasti usalduslik ja toetav ning pungil kotitäie hoolivuse ja armastusega.

Milline on teie jaoks ideaalne ema-tütre päev?

Siiri: Ideaalne ema-tütre päev võiks olla täis erinevaid ühiseid toredaid tegemisi ja ettevõtmisi, kust ei puuduks ka nali ja naer!

Sandra: Ma tean, et talle meeldib elu nautida täiel rinnal, seega miks mitte teha midagi ekstreemset ja siis pärast seda mõne hea toidu ja kokteili kõrval muljetada.

Siiri ja Sandra toovad kui ühes suust lemmik mälestusena välja õudusfilmi õhtud lapsepõlvekodus Stroomil.

Mis on teie lemmik ühine mälestus?

Siiri: Lemmikuid ühiseid mälestusi on palju! Aga kui minna ajas tagasi, siis kindlasti üks meeldejäävamaid mälestusi on ühised toredad filmide vaatamised, mille üle sai pärast koos arutletud. Ja kindlasti veel ka kohviku mäng, kus me tütrega mängisime sõbrannasid, kes kohvikus kokku said! Kindlasti veel ka juuksuri mäng, kus Sandra oli juuksur ja mina kannatlik klient.

Sandra: Minu jaoks on samuti absoluutseteks lemmikuteks õudukate vaatamine ja kohvik meie väikeses Stroomi korteris.