Miks ärevus päevade ajal ägestub?

Naked Love

Naked Love

Täiesti ootamatult hakkab süda kiiresti lööma, keegi justkui pigistaks su aju kokku, mõtted liiguvad kuhugi tumedasse kohta ja miskit tundub valesti. Ärevus võib olla seotud kindla põhjusega või olla lihtsalt kõikehõlmav hukatuse tunne. Selle asemel, et suvalisel ajal tekkida, nagu tavaline ärevushäire, paistab see torkiv tunne menstruatsiooni algusega kokku langevat.

Ei, sa ei ole kontrolli kaotamas – sa koged väga tavalist hormoonide kõikumisest põhjustatud ärevuse ägestumist. Vahel võib muutus hormoonides põhjustada premenstruaalset sündroomi (PMS) või isegi premenstruaalset düsfoorilist häiret (PMDH). Ajakirja Ameerika Perearst (American Family Physician) sõnul kogeb umbes 85% menstrueerivatest naistest üht või mitut premenstruaalset sümptomit ning 2-10% kogevad halvavaid või teovõimetuks tegevaid sümptomeid.

Seos ärevuse ja menstruatsiooni vahel

Ameerika Ärevuse ja Depressiooni Ühingu sõnul on 14-50-aastastel naistel meestest kaks korda kõrgem ärevushäire risk. Bostoni ülikooli meditsiinikooli dotsent ja Bostoni veteranide tervishoiusüsteemi PTSH (posttraumaatiline stressihäire) keskuse kliiniliste uuringute psühholoog, doktor Yael Nillni ütleb, et osaliselt on selle põhjuseks hormonaalne kõikumine menstruaaltsükli ajal.

„Vahetult enne päevade algust kukub östradiooli ja progesterooni tase järsult,“ selgitab dr Nillni. „Teadlased on spekuleerinud, et neid sümptomeid võib põhjustada just järsk hormoonide kadumine. Küll aga on igaühe keha reaktsioon sellistele normaalsetele hormonaalsetele muutustele individuaalne. Mõni naine kogeb meeleolumuutusi kogu menstruaaltsükli vältel, samas mõni teine kogeb vaid minimaalseid muutusi seoses menstruatsiooniga.“

Kas ärevus menstruatsiooni ajal on normaalne? 

Nillni sõnul on ärevus osade naiste jaoks osa sellest protsessist. „Suur osa naisi tajub mingit meeleolu või vajaduste muutust enne päevi. See ei ole ilmtingimata ärevus – tegemist võib olla kergemini ärrituvuse, kurbuse või meeleolu kõikumisega.“ Mõni ei tunne üldse midagi. Ainult väike osa ehk 3-8% naistest kogeb menstruaaltsükliga seotud ja märkimisväärselt nende igapäevaelu segavaid meeleolumuutusi.

Kas ärevus on osa PMS-ist ja PMDH-st? 

„Mõni ärevusprobleemidega naine võib kogeda ärevussümptomite premenstruaalset ägenemist. Mõned tegurid, mis viitavad ärevusega seotud probleemidele on samad, mis PMS-ile viitavad tegurid, millest võib järeldada, et nende kahe probleemi vahel on seos,“ ütleb Nillni. Ta lisab, et PMDH diagnoosimiseks peab sul olema üks või mitu järgnevatest meeleolusümptomitest: meeleolu kõikumine, depressiivne olek, ärevus või kergesti ärrituvus, koos füüsiliste sümptomitega nagu kurnatus, isud ja muutused unerütmis. Lisaks peavad need sümptomid esinema enamike menstruaaltsüklite ajal ning põhjustama märkimisväärselt häirivat mõju.

Abi saamine päevade aegse ärevusega

Kas sul on PMS või PMDH? Nillni ütleb, et peaksid endalt küsima, kui tugevalt häirivat mõju need sümptomid sulle avaldavad: Kas see segab sul töötamast või koolis käimast, hobidega tegelemast, perekonnaga suhtlemast või sotsialiseerumast? Kui jah, siis need on märgid, et midagi ebatavalist on toimumas ja sa peaksid abi otsima.

Kodused meetmed päevade aegse ärevuse leevendamiseks

Loodusravi ja akupunktuuri arst, raamatu „Naise tervise looduslikud valikud“ (Natural Choices for Women’s Health) autor Laurie Steelsmith soovitab järgmisi enda eest hoolitsemise strateegiaid.

  • Liikumine. Sa ei pea jõusaali minema. Tantsi kodus, käi jalutamas või jooksmas. Liigu igas suunas, mitte ainult üles-alla. „Liikumisega tõuseb hapniku tase kehas ning suurendad vere ringlust, mis tõstab vere läbivoolu maksast. See aitab su maksal lõhustada hormoone,“ ütleb dr Steelsmith.
  • Taastav jooga. See viib su keha parasümpaatilisse (rahulikku) olekusse. „Jooga pühib selle äreva „võitle või põgene“ tunde minema,“ ütleb ta.
  • Väldi kofeiini. See stimulant põhjustab südamerütmi kiirenemist, mis meenutab paanikahäiret.
  • Magneesium. See oluline mineraal tasakaalustab neurotransmitterite glutamaadi ja GAVH (gamma-aminovõihape) taset. Esimene neist on stimuleeriv neurotransmitter ehk ajukemikaal, teine on aga rahustav. Konsulteeri oma arstiga enne kui hakkad regulaarselt seda või mõnd muud toidulisandit tarvitama.
  • Vitamiin B6. Ameerika Terviseuuringute instituudi (National Institutes of Health) esialgsed andmed näitavad, et see B-vitamiin võib aidata PMS-i sümptomite korral.
  • Teaniin. Sellel aminohappel, mida leidub rohelises tees, on ajakirjas Asian Pacific Journal of Clinical Nutrition avaldatud uuringu sõnul meeli rahustav, kuid mitte uniseks tegev toime.

.

Beth Levine,